Terveys­kes­kus­sai­raalan tiloista ikään­ty­neiden kodeiksi – muutoksen jälkeen asumis­pal­ve­luihin ei ole ollut enää jonoa Rääk­ky­lässä

Rääk­ky­lässä sijait­se­vassa ikään­ty­neiden asumi­syk­sikkö Pihla­ja­ko­dissa on ollut muutosten syksy. Elokuun lopulla samassa raken­nuk­sessa olevat terveys­kes­kus­sai­raalan 12 poti­las­paikkaa muutet­tiin ikään­ty­neiden kodeiksi ja yhdis­tet­tiin osaksi Pihla­ja­kodin asumi­syk­sikköä.  

Terveys­kes­kus­sai­raalan potilaina oli pääosin asumis­paikkaa odottavia ikään­ty­neitä. Muutoksen myötä vanhukset pääsivät tarpei­taan vastaa­vaan asumis­pal­ve­luun ja uusi koti järjestyi koti­seudun maise­mista lähi­pal­ve­luna. Pihla­ja­kodin uudet tilat on nimetty Pihla­ja­pir­tiksi.

- Kaikilla pysyvästi Pihla­ja­ko­dissa asuvilla on yhden hengen asunnot, joihin olemme mm. hank­ki­neen puiset hoiva­sängyt kodik­kuutta luomaan. Jokainen asukas saa sitten sisustaa kotinsa omien miel­ty­mys­tensä mukaan, palve­lue­si­hen­kilö Jyrki Peuha kertoo. 

Pihla­ja­kodin uusia ja vanhoja tiloja yhdistää käytävä. Henki­lö­kunta liikkuu sujuvasti molempien tilojen välillä. Käytävät ovat myös syksyllä Pihla­ja­ko­tiin muut­ta­neen Anjan mieleen. 

- Käytävät ovat tosi ihanat. Niitä pitkin voi kävellä pitkiäkin matkoja nyt, kun ulkona ei oikein pääse hyvin liik­ku­maan. Pidän myös siitä, että täällä on ikkunoita joka suuntaan. Voi ihailla maisemia, milloin ilta­ruskoa ja milloin sinistä hetkeä. 

Anja on sisus­tanut kotinsa oman näköi­sek­seen. Seinillä olevista tauluista ja julis­teista löytyy monta tarinaa kerrot­ta­vaksi. Kuva: Siun sote/ Antti Pitkä­järvi.

 

Anja kertoo viih­ty­neensä Pihla­ja­ko­dissa hyvin, vaikka välillä ikävä entiseen kotiin onkin. Höpöt­tä­jäksi itseään kuvaa­valle rouvalle uudesta kodista on löytynyt mukavasti juttuseuraa. Tytär käy myös äitinsä seurana, joulunkin äiti ja tytär aikovat viettää yhdessä. 

- Emme ole koskaan aiemmin viet­tä­neet joulua kahdes­taan, mutta nyt aiomme näin tehdä. Menen tyttäreni luokse jouluksi. 

Anjan kodissa on myös hyvin jouluinen tunnelma. Joulu­valot luovat lämmintä tunnelmaa ja seiniä koristaa useat jouluiset koristeet. 

- Paljon on perin­teisiä joulu­kuvia, jotka ovat olleet aina mukana jouluis­sani.  

Koris­te­valot luovat lämpöistä ja jouluista tunnelmaa Anjan kodissa. Kuva: Siun sote/ Antti Pitkä­järvi.

Uudet asumis­paikat tulivat tarpee­seen 

Pihla­ja­ko­dissa on tällä hetkellä yhteensä 32 asukasta. Asumi­syk­sikkö on niin sanottu yhdis­tel­mäyk­sikkö eli Pihla­ja­ko­dissa on yhteis­töl­listä asumista ja ympä­ri­vuo­ro­kau­tista palve­lua­su­mista. Työn­te­ki­jöitä yksikössä on 21. 

Henki­lös­tölle terveys­kes­kus­sai­raalan muutos oli iso, koska perus­ter­vey­den­huollon palve­luita tuottava terveys­kes­kus­sai­raala muuttui sosi­aa­li­pal­ve­luihin perus­tu­vaksi asumis­pal­ve­luiksi.  Muutos on sujunut kuitenkin hyvin.  

- Vasta muutama kuukausi on menty uudella tavalla, ja jo nyt toiminta sujuu hyvin. Työn­te­ki­jöiltä tämä on vaatinut sopeu­tu­mista ja työta­pojen muutosta. Terveys­kes­kus­sai­raa­lassa oli potilaita ja nyt meillä on täällä asukkaita omissa kodeis­saan. Se vaatii myös henki­lös­töltä erilaista otetta työhön, Peuha kertoo.  

- Yhteis­henki Pihla­ja­ko­dissa on hyvä. Teemme tiivistä yhteis­työtä osastojen välillä ja autamme toisiamme, kertoo lähi­hoi­taja Meri Lampen-Ingberg.  

Lähi­hoi­ta­jaksi oppi­so­pi­muk­sella opis­ke­leva Sirpa Kamppuri ja lähi­hoi­taja Meri Lampen-Ingberg ovat viih­ty­neet hyvin laajen­tu­neessa Pihla­ja­ko­dissa. Kuva: Siun sote/ Antti Pitkä­järvi.

 

Entisen terveys­kes­kus­sai­raalan asiakkaat olivat pääasiassa asumis­paikkaa odottavia ikään­ty­neitä. Osa odot­ta­jista sai pysyvän kodin Pihla­ja­ko­dista ja osa siirtyi toiseen asumi­syk­sik­köön. Uudet asumi­syk­siköt tulivat tarpee­seen. 

- Pitkä­ai­kaisen asumisen jonoa ei muutoksen myötä Rääk­ky­lässä enää ole, vaan voimme tarjota kaikille yhtei­söl­listä asumista tai ympä­ri­vuo­ro­kau­tista palve­lua­su­mista tarvit­se­ville asumisen paikan. Ennen muutosta Rääk­ky­lässä oli 6–9 jonot­tajaa. Lisäksi voimme tarjota omais­hoi­don­va­paita entistä paremmin, palve­lu­pääl­likkö Sari Vatanen kertoo.

Siun sotessa on ratkottu jatko­hoidon riit­tä­vyyttä syksyn ajan koko maakunnan alueella. Tavoit­teena on, että palveluja tarvit­sevat saavat hoitoa oikeaan aikaan oikeassa paikassa. Tämän toteu­tu­mi­seksi Siun sotessa on tehty tiivistä yhteis­työtä eri palve­lujen kesken.