Diabetesosaamiskeskuksen toiminta käynnistyy Nurmeksessa ja Valtimolla 27.2.2023, sekä Juuassa ja Polvijärvellä 8.5.2023. Toiminnan laajenemisen yhteydessä käynnistyvät myös osaamiskeskuksen puhelinneuvonnat.
Puhelinneuvonta on tarkoitettu osaamiskeskuksen asiakkaille helpottamaan yhteydenottoa diabeteshoitajaan. Puhelinneuvonta on auki arkipäivisin klo 8–10 välillä ja neuvontaan voi jättää myös takaisinsoittopyynnön. Oman alueen diabeteshoitaja soittaa takaisin mahdollisimman pian, kuitenkin viimeistään saman työpäivän aikana. Diabetesosaamiskeskuksen palvelunumerot löytyvät puhelinneuvonnan käynnistyttyä Diabeteksen hoito — siunsote.fi ‑sivulta.
Mikä on diabetesosaamiskeskus?
Diabetesosaamiskeskus on Pohjois-Karjalan alueellinen osaamiskeskus, johon keskitetään ammattitaitoista diabeteksen hoitoa. Diabetesosaamiskeskuksen toiminta on hajautettu keskussairaalan diabetespoliklinikan lisäksi Siun soten alueen terveysasemille. Diabetesosaamiskeskuksen toimintaa on koko Siun soten alueella toukokuusta 2023 lähtien.
Diabetesosaamiskeskuksen tavoitteena on parantaa hoidon saatavuutta ja helpottaa yhteydenottoa diabeteshoitajaan. Osaamiskeskuksen myötä asiakkaille pystytään tarjoamaan lähipalveluna erikoisosaamista, jota diabeteksen hoito edellyttää.
Diabetesosaamiskeskukseen keskitetään aikuisten tyypin 1 diabetesta sairastavien sekä vaikeahoitoista tyypin 2 diabetesta sairastavien hoito. Vaikeahoitoiseksi tyypin 2 diabetekseksi määritellään pääsääntöisesti insuliinihoitoa vaativa diabetes tai diabetes, johon liittyy muita hoito-ongelmia. Tyypin 2 diabetesta sairastavien osalta arvio hoidonsiirrosta tehdään yksilöllisesti hoitavan henkilöstön kanssa. Muiden diabetesta sairastavien hoito jatkuu terveysasemilla muun toiminnan yhteydessä. Jos asiakas kokee epävarmuutta siitä, missä oma hoito jatkuu, voi asiakas olla yhteydessä terveysasemansa diabetesosaamiskeskuksen puhelinneuvontaan.
Terveysasemien diabetesosaamiskeskuksen lääkärin vastaanotto maksaa asiakkaalle 20,90 euroa ja hoitajan vastaanotto on asiakkaalle maksuton. Terveysasemien diabetesosaamiskeskukseen ei tarvita erillistä lähetettä.
Keskussairaalan diabetespoliklinikalla asioinnista asiakas maksaa erikoissairaanhoidon poliklinikkamaksun (41,80 euroa). Keskussairaalan palveluihin tarvitaan edelleen lähete lääkäriltä.