Joensuu­lai­sessa hotel­lissa sekä kiinteistön muissa tiloissa legio­nellan torju­mi­seksi tehdyt toimen­piteet ovat tehoa­massa, torjun­ta­toi­men­pi­teitä jatketaan

Hotelli Scandic Joensuun käyttö­ve­destä 3.4. otettujen uusinta- ja lisänäyt­teiden alusta­vissa näyte­tu­lok­sissa ei ole todettu toimen­pi­de­rajan ylittäviä määriä legio­nel­la­bak­teereja. Myöskään kiinteistön muiden tilojen alusta­vissa näyte­tu­lok­sissa ei todettu toimen­pi­de­rajan ylittäviä määriä legio­nel­la­bak­teereja. Näytteet on otettu veden lämpö­tilan noston ja vesipis­teiden juoksut­ta­misen jälkeen. Lopul­liset näyte­tu­lokset valmis­tuvat ensi viikon aikana.

Lämpö­tilan nosto ja juoksu­tukset ovat alustavien näyte­tu­losten perus­teella tehonneet. Lisäksi kiinteistön omistaja on päättänyt toteuttaa vesijär­jes­telmän desin­fioinnin 16.–17.4.2023. Kiinteistön omistaja tiedottaa kiinteistön käyttäjiä desin­fioinnin aikai­sista veden­käytön rajoi­tuk­sista. Varotoi­men­pi­teenä kiinteis­tössä tulee edelleen välttää suihkujen käyttöä, kunnes desin­fioin­ti­toi­men­piteet on suori­tettu ja lopul­liset näyte­tu­lokset ovat valmis­tuneet. Seuran­ta­näyt­teen­ottoa jatketaan desin­fioinnin jälkeen.

Alun perin hotellin vedestä otettiin näytteitä Terveyden ja hyvin­voinnin laitoksen pyynnöstä 21.3.2023, koska yhdellä henki­löllä oli todettu legio­nel­la­tar­tunta hotel­lissa majoit­tu­misen jälkeen. Tilanteen laajuutta ja tehtyjen toimen­pi­teiden riittä­vyyttä on kartoi­tettu näyttee­no­toilla ja lämpö­ti­la­mit­tauk­silla.

Tietoon ei ole tullut muita hotel­lissa majoit­tu­misen jälkeen legio­nel­loosiin sairas­tu­neita.

Mikä on legio­nella?

Legio­nellat ovat bakteereja, joita esiintyy pieniä määriä makeissa luonnon­ve­sissä ja maape­rässä. Legio­nel­la­bak­teerit voivat lisääntyä vesijär­jes­tel­missä, jos veden lämpötila on 20–45 astetta.

Legio­nel­la­bak­teerit voivat aiheuttaa keuhko­kuu­meita, joita kutsutaan legioo­na­lais­tau­deiksi. Vaikka legio­nellat ovat suhteel­lisen yleisiä mikrobeja elinym­pä­ris­tös­sämme, useimmat legio­nel­loille altis­tu­vista eivät koskaan sairastu legio­nel­loosiin. Sairas­tu­mista ja vakavan taudin riskiä lisäävät perus­sai­raudet, korkea ikä ja tupakointi.

Legio­nel­la­bak­teeri ei leviä ihmisestä toiseen eikä vettä juomalla, vaan se tarttuu vesiae­ro­so­leina hengi­tys­teitse.
Legio­nel­loosin oireita ovat kuiva yskä, kuume, päänsärky, lihaskipu ja henge­nah­distus. Taudin­kuvaan voi kuulua myös rinta- ja vatsa­kipua. Itämi­saika tartun­nasta ensioi­reisiin on 2‒10 vrk.

Tervey­den­suo­je­lu­vi­ran­omaisena toimiva Siun soten ympäris­tö­ter­vey­den­huolto jatkaa asian selvit­tä­mistä Terveyden ja hyvin­voinnin laitoksen, kiinteistön omistajan sekä kiinteis­tössä toimivien yrityksien kanssa.

Siun sote tiedottaa asiasta seuraavan kerran, kun 3.4. otettujen näytteiden lopul­liset tulokset valmis­tuvat.

Lisätietoja legio­nel­la­bak­tee­reista THL:n sivuilta:

Mikä on legio­nella?

Legio­nel­la­bak­teerit vesijär­jes­tel­missä