Eläimet potilaina ja omistajat asiak­kaina

Jonna Kuronen on tehnyt pitkän uran Lieksassa kaupun­gi­ne­läin­lää­kärinä. Vuosien mittaan paikka­kun­ta­laiset eläin­te­no­mis­tajat ovat tulleet tutuiksi ja asiakas­suhteet ovat pitkiä.

“Ihmiset ovat asiak­kaita, ja eläimet ovat potilaita,” Jonna kiteyttää työtään.

”On mukavaa, kun voi jutella asiak­kaiden kanssa muustakin kuin eläimistä “, jatkaa Jonnan työpari klinik­kae­läin­ten­hoitaja Sari Koistinen.

”Lieksassa parhaimmat työ- ja harras­tus­mah­dol­li­suudet”

Jonnalla ei ollut mitään kytköksiä Lieksaan tai Pohjois-Karjalaan ennen kandi­ke­säänsä 2000-luvun alussa. Ensim­mäiset työvuodet hän kertoo kiertä­neensä ympäri Suomea Satakun­nasta Kuusamoon asti.

”Lieksassa oli mielestäni parhaimmat työ- ja harras­tus­mah­dol­li­suudet. Kun mieskin viihtyi täällä, aloimme rakentaa kotia Ruunaalle jo vuonna 2007. Harras­timme silloin molemmat aktii­vi­sesti koski­me­lontaa eli paikka oli meille täydel­linen. Työ Lieksassa on monipuo­lista, ja alueen palve­lujen säilyt­tä­minen on tärkeää. Viihdyn lieksa­laisena”, Jonna kertoo.

Nykyi­sessä työssään Jonna Kuronen on ollut jo 13 vuotta. Klinik­kae­läin­ten­hoitaja Sari Koistinen puolestaan aloitti työt Jonnan aisaparina vuosi sitten, ensin lyhyellä sijai­suu­della, mutta jäi tehtävään pidem­mäksi aikaa.

Klinik­kae­läin­ten­hoitaja Sari Koistinen kertoo eläneensä varhais­lap­suu­tensa Korsossa, mutta sen jälkeen Lieksa on ollut kotio­soit­teena. Sarilla on pitkä kokemus eläinten parissa työsken­te­lystä ja eläinten koulut­ta­mista sekä sivutoi­mi­sesta yrittä­jyy­destä.

”En ollut aikai­semmin ollut kunnal­li­sella eläin­lää­kä­rillä töissä. Pidän erityi­sesti työni vaihte­le­vuu­desta. Aamulla ei voi ikinä tietää mitä päivän aikana tapahtuu. Lisäksi Jonnan kanssa on hyvä tehdä töitä. On tärkeää, että on mukava työpari.”

Sari osallistuu moniin käytännön tehtäviin eläin­lää­kärin vastaa­no­tolla.

“Teen eläinten labra­näyt­teiden valmis­telua, avustan leikkauk­sissa, hoidan ajanva­rausta ja puhelin­neu­vontaa.”

Yhteistyö eläin­lää­kärin ja klinik­kae­läin­ten­hoi­tajan välillä on tiivistä, ja molemmat koros­tavat toistensa työn merki­tystä.

“En pärjäisi ilman Saria”, Jonna toteaa hymyillen.

Panos­tusta viihty­vyyteen ja jaksa­miseen

Viime vuosina Ylä-Karja­lassa kaikki eläin­lää­kä­reiden virat eivät ole olleet täytet­tyinä, mikä on aiheut­tanut työkuormaa. Jonna Kuronen ei koe sitä kuitenkaan mahdot­to­maksi ja ratkaisuja tilanteen helpot­ta­mi­seksi on tehty.

”Olemme pyrkineet vakinais­tamaan klinik­kae­läin­ten­hoi­tajia, sillä heidän työpa­nok­sellaan on suuri merkitys myös eläin­lää­kärin viihty­vyyteen ja jaksa­miseen. Kun hoitaja esimer­kiksi hoitaa puheli­messa ajanva­rauksia, eläin­lääkäri voi käyttää senkin ajan potilaan eli eläimen kanssa.”

Hiljattain rekry­toin­nissa on tullut onnis­tu­misia, ja alueella aiemmin työsken­nel­leitä eläin­lää­kä­reitä on saatu palaamaan takaisin.

”Viime kesänä meillä oli hyvin eläin­lää­kä­reitä myös lomien ajalle. Lisäksi harjoit­te­lussa olleita opiske­li­joita on tulossa meille töihin, mikä kertoo siitä, että meillä on tarjota hyvä työym­pä­ristö. Meillä ei tuoretta eläin­lää­käriä tai kandia jätetä yksin, vaan tukea on saata­villa ja pereh­dy­tämme hyvin tehtäviin”, Jonna sanoo tyyty­väisenä.

Vaikka välimatkat ovat pitkiä Ylä-Karja­lassa, ei eläin­lää­kärin tarvitse toimia yksin.

”Päivys­ty­sa­lu­eemme työnte­ki­jöineen muodostaa oman pienen työyh­teisön. Meillä on hyvä yhtei­söl­lisyys. Aina voi soittaa kolle­galle ja saada apua.”

Kissoja, koiria, lypsy­lehmiä, undulaatti ja pässi

Lieksassa eläin­lää­kärin ja klinik­kae­läin­ten­hoi­tajan työpäivät voivat olla hyvin vaihte­levia. Kaupun­gi­ne­läin­lääkäri hoitaa niin piene­läimiä kuin tuotan­toe­läi­miäkin.

“Meillä käy paljon kissoja ja koiria, mutta myös kaneja, marsuja ja esimer­kiksi viime viikolla undulaatti. Yhtenä päivänä täällä kävi pässi ja laamo­jakin olen hoitanut paikal­li­sella kotie­läin­ti­lalla. Myös tuotan­toe­läimiä kuten lypsy­karjaa tässä työssä Lieksassa pääsee hoitamaan, vaikka tilojen määrä onkin vähen­tynyt. Vaikka pidän piene­läi­mistä, en haluaisi hoitaa pelkästään niitä. Siksi viihdyn kaupun­gi­ne­läin­lää­kärinä”, Jonna kuvailee.

Eläin­lää­kärin työpäivät voivat olla hektisiä, ja päivystys kuuluu työnkuvaan.

“On tärkeää olla joustava ja valmis nopeisiin muutoksiin, mutta niistä ei kannata stressata”, Jonna sanoo.

Päivys­täessä voi tulla vastaan yllät­täviä tilan­teita, hätäta­pauksia, jotka sekoit­tavat kiireet­tömiä ajanva­rauksia. Niiden perumi­sessa asiak­kaiden ymmärrys ja yhteistyö ovat arvossa.

”Lieksa­laiset asiakkaat onneksi ymmär­tävät, jos aikoja joudutaan siirtämään hätäta­pausten takia.”

Sujuvaa ja kiiree­töntä arkea

Lieksa tarjoaa mielen­kiin­toisen työn lisäksi myös paljon vapaa-ajan mahdol­li­suuksia luonnon keskellä. “Meillä on kolme koiraa, ja lenkkei­lemme niiden kanssa luonnossa. Talvisin tykkään hiihtää — joskus koiran kanssa, mutta välillä on mukava mennä yksinkin”, Jonna kuvailee.

Myös Sari viihtyy luonnon­lä­hei­sessä ympäris­tössä sekä eläinten kanssa, ja korostaa, kuinka helppoa Lieksassa on ylläpitää tasapai­noista arkea.

“Sujuva arki on hyvä syy muuttaa Lieksaan. Kiireet­tömyys on suurta plussaa. Asuminen on edulli­sempaa kuin etelässä, ja luonto on aina lähellä,” Sari mainitsee.

Kaiken kaikkiaan heidän mielestään Lieksassa sekä työssä että vapaa-ajalla luonto ja yhtei­söl­lisyys ovat keskei­sessä roolissa. “Täällä on hyvä olla”, molemmat toteavat.

Kiinnos­taako Lieksa?

Haluatko eläin­lää­kä­riksi Lieksaan tai muualle Pohjois-Karjalaan? Lähetä hakemuksesi tämän linkin kautta: Avoin työha­kemus

Siun soten kaikki avoimet työpaikat koko Pohjois-Karjalan alueelta löydät tästä linkistä: Avoimet työpaikat

Lieksan kaupunkiin voit tutustua oheisista linkeistä: