Juhan­nuksen vesi­va­hin­golla ei suoria vaiku­tuksia Pohjois-Karjalan keskus­sai­raalan toimin­taan

Pohjois-Karjalan keskus­sai­raalan raken­nus­työ­maalla juhan­nusaat­to­yönä 23.–24.6. tapah­tu­neella vesi­va­hin­golla ei ole suoria vaiku­tuksia sairaalan toimin­taan, vaan sairaalan toiminta jatkuu normaa­listi.

Vesi­va­hinko sattui, kun keskus­sai­raalan raken­teilla olevan E‑siiven väliai­kainen vede­ne­riste ja sade­ve­si­jär­jes­telmät eivät ehtineet johtaa juhan­nusaat­toillan rank­ka­sa­teen vesiä halli­tusti pois vesi­ka­toilta. Suurin osa sade­ve­destä valui vasta raken­teilla oleviin osiin, mutta vettä pääsi valumaan myös leik­kaus­osaston käytä­välle sekä jonkin verran myös leik­kaus­osaston lääke­va­ras­toon. Pohjois-Karjalan hyvin­voin­tia­lueen pelas­tus­laitos tiedotti onnet­to­muu­desta ja torjun­ta­toi­mista juhan­nus­päi­vänä.

Vettä pois­tet­tiin juhan­nusyönä raken­nus­työ­maalta uppo­pum­puilla ja vesi-imureilla, ja vahin­kojen kartoitus sekä jälki­va­hin­kojen torjun­ta­toi­men­pi­teet ovat jatkuneet viikon­lopun yli. Leik­kaus­osaston ja sairaalan muu toiminta on voinut jatkua normaa­listi. Mahdol­liset vaiku­tukset raken­nus­hank­keen aika­tau­luihin selviävät lähi­viik­kojen aikana.